развъдник за немско овчарско куче и цвергпинчер " T&IA" FCI 49/99

  [BG]   RU   EN  
развъдник за немско овчарско куче и цвергпинчер " T&IA" FCI 49/99

 
Рейтинг: 3.00
(303)
ЗА НАС
Фото Галерия NEW 19.06 2011
N.B. - интересни статии
NEW Видео - курс куче придружител
Връзки
първи стъпки в обучението -куче бебе от 2 месец
филмчета обучение - step by step
ABC-BG Видео кучета с проблемно поведение - резултат
Лични файлове
Приятели
ДЕНОНОЩНА ВЕТЕРИНАРНА ПОМОЩ
куче придружител ВН - ИЗПИТ


MIN PIN - new generation NEW Проект "Терапия с кучета на хора с увреждания" за контакти

първи стъпки в обучението -куче бебе от 2 месец / Занятие 4

Занятие 4
08.08.06 17:51
Избор на място Направете старателно избор на място за упражнението по социализация. Вече е необходимо на улицата, до парка, да е достатъчно оживено, защото целта на това упражнение е именно да приучим кученцето да реагира спокойно на многото хора.
Занятие 4




Избор на място

Направете старателно избор на място за упражнението по социализация. Вече е необходимо на улицата, до парка, да е достатъчно оживено, защото целта на това упражнение е именно да приучим кученцето да реагира спокойно на многото хора.


Лакомство

Като лакомство е най-добре да се използва варено месо. Подходящ е и всеки продукт, който кученцето харесва. Давайте лакомството на малки хапчици, по 5-7 милиметра (необходимо е да го нарежете или начупите предварително). Парченцата трябва да са достатъчно малки, така че кучето да не се нахрани след 3-5 поощрение.

Препоръки

Започвайки упражнението се убедете, че кученцето реагира на съчетанието команда+жест при идване, сядане, при отиване на място от неголямо разстояние. Също така, кучето трябва вече да се държи спокойно в автомобил с включен двигател, реагира спокойно на дразнителите на улицата, когато се намира на края на парка, уверено се движи на повод, като не се страхува, когато той е опънат или на леки подръпвания.
Отработвайки днешното упражнение, изменете тактиката на даване на лакомство. Жеста за отработване на идване по команда, сядане, отиване на място – правете с празна длан, в която няма лакомство. Парченцата месо дръжте в другата ръка, без да ги показвате на кучето и без да привличате вниманието му. След като кучето изпълни командата, поощрете го давайки лакомството с другата ръка. Така вие преминавате към изпълнение на команда само по жест, а не поради миризмата на лакомство.
Разбира се, ако при обучението кученцето изобщо не реагира на команда и жест, ще трябва да поставите лакомството в ръката, с която подавате жеста и да работите както преди (привличайки вниманието на кучето с миризма). Това обаче означава, че вашият питомец още не е усвоил програмта от предишните занятия и не бива да преминавате на следващото ниво.
Преди работа, както винаги – сложете нашиник на кучето. Правете почивки между упражненията – не по-малко от 5 мин. През това време оставете кучето да почине и да потича.



Упражнение #1 (Продължителност 10 минути)


Идване по команда

Започнете упражнението след 10-минутна разходка.
И така, вземете лакомството в дясната си ръка. Подайте команда „при мен”, направете кратка пауза (0,5-2 сек.) и подайте жест – лява ръка (без лакомство) в страни. Отстъпвайте назад, само ако кученцето реагира, но се бави с изпълнението. Дотичалото куче посрещайте с дясната ръка, с лакомството, погалване и команда „браво”. Не забравяйте, че гласа ви и целия ви вид, трябва да изразяват радост от изпълнението на командата. Отработката на навика идване по команда (както и цялото обучение на послушание на малкото куче на този етап) повече прилича на игра и възможност за него, да получи вкусно парченце, а не на сериозна работа. Затова, ако видът ви е мрачен, гласът ви е нисък и строг, не работете с кучето в такова състояние. Така рискувате да убиете желанието на кучето за работа. Това се отнася най-вече на идването по команда.
Когато кучето дойде при вас – не го задържайте – пуснете го веднага да тича.
За 10 мин. повторете повикванията 5-6 пъти.

Упражнение #2 (Продължителност 10 минути)

Сядане по команда

Вземете лакомството в лявата си ръка. Жестът (след команда „седни”) подайте с дясната. Днес въвеждаме важно усложнение: След като кученцето седне, задръжте го около 5 секунди. Направете така: след като кучето седне, не му давайте лакомството веднага, а почакайте 5 сек. Ще е хубаво, ако питомеца ви търпеливо чака. Тогава след 5 сек. го поощрете, дайте му лакомството и го пуснете отново да тича. Но по-вероятно е кучето, неочаквайки такъв обрат на нещата, да стане неспокойно и да се изправи. Бързо сложете лакомството от лявата, в дясната ръка и действайте както и на предишните занимания: привлечете вниманието му с миризмата на месото, подайте жест. Не повтаряйте командата, искаме кучето да седне и да запази това положение след първата команда. След като отново седне, дайте лакомството и после го пуснете да потича.
Много е важно, да давате лакомството и да поощрявате кучето именно в този момент, когато то седи, а не когато е станало.
Повтаряйки упражнението, отново се опитайте да постигнете 5 секундно задържане. Кученцата обикновено бързо разбират, какво се иска от тях и започват търпеливо да чакат. Може да стане и след 1-2 занятия, не бързайте. Но ако вашия питомец веднага е разбрал, че е нужно да поседи известно време (а това става внезапно –бил е неуправляем, а ето – сега седи, колкото е нужно), не прибързвайте и не усложнявайте нещата. Не увеличавайте времето на задържане – това може да доведе до сривове, кученцето не е готово. Ще постигнем надеждано и дълго задържане, но не е нужно това да става за няколко занятия.
Повторете упражнението 5-6 пъти.


Упражнение #3 (Продължителност 10 минути)

Приучаване „на място”


Това упражнение правете у дома.
Застанете недалеч от мястото – 2 метра, подайте команда и изпълнете жеста с ръка. Напомняме ви, че лакомството е в другата ръка, а жеста се изпълнява с празна ръка. Ако кучето се бави с изпълнението на комнадата, увлечете го с жест на дланта. Нека ръката е празна, без лакомство, но ще сработи условния рефлекс, изработен при предишните занятия: кучето ще тръгне след ръката ви. Щом се окаже на мястото си, веднага го поощрете с команда „браво”, лакомство, погалване и го освободете.
Повторете 5-6 пъти.

Упражнение #4 (Продължителност 15 минути)

Приучаване към аксесоари


Пригответе намордник. Разхождайки се с кучето на къс повод, продължавайте на опъвате леко повода и да го подръпвате. Спирайте от време на време, сложете в намордника парченце месо и го предложете не кучето. Нека то пъхне муцуната си в намордника и изяде парченцето. Не задържайте намордника на муцуната му, веднага го поощрете и го пуснете. По време на разходката повторете упражненето няколко пъти. Нека намордника е широк, все още е рано да го приучавате към него.

Упражнение #5 (Продължителност 20-30 минути)

Социализация


Правете упражнението на същото място, където сте правили и предишните упражнения по социализация. Излезте на тротоара, до парка. Разходете се по тротоара и внимателно наблюдавайте реакциите на кучето. Ако то заинтересовано се дърпа към преминаващите хора, леко го издърпвайте (трябва да свиква към управлението на повода). Трябва да разбере, че може да гледа хората, но не и да ги души. От време на време поощрявайте кученцето.
Ако то проявява неспокойствие, успокойте го и го ободрете. Влизайте за малко в парка, без да се отдалечавате много от тротоара. След 1-2 минути се върнете обратно.
Ако кучето панически се страхува, ще трябва да се върнете към упраженията от предишното занятие до тогава, докато кучето не свикне.


Упражнение #6 (Продължителност 15-20 минути)

Приучаване към возене в автомобил


Това е поредното усложнение.
Разхождайте се с кучето непосредствено до автомобила, без да се отдалечавате. Помощника ви трябва по време на упражнението да включи и спре двигателя 3-4 пъти. Поощрявайте и успокоявайте кучето, ако то иска да подуши колата – позволете му.
В случай на панически страх, задължително се върнете към условията на педишното занятие и го отработвайте толкова, колкото е нужно.

Упражнение #7 (Продължителност 10 минути)

Развиване на апортировъчни реакции


Накарайте кучето да потича след апорта, преди да му го дадете. Но не се престаравайте, не трябва да му е толкова трудно, че да загуби интерес. Това важи и за борбата за предмета. Кученцето трябва да чуства съпротивление, но не прекалено силно. Винаги му давайте да отнесе апорта.

Повторете занятието след ден. Не бързайте да въвеждате усложнения самостоятелно.




Съвети как да избягвате най-честите грешки

Никога не наказвайте кученце или порастнало куче след идване при команда „при мен”. Ако искате да го накажете, по-добре идете вие при него и го хванете. На голямо куче, можете да подадете команда „седни” или „ред”, а после можете да правите всичко, каквото си поискате. Но е достатъчно един или два пъти да се държите грубо с кучето, дошло по ваша команда и работата по тази команда е приключена и провалена.

Ако вече сте направили грешката и от незнание сте наказвали куче, дошло след команда „при мен” – сменете командата с друга, която за кучето не е свързана с отрицателни емоции. Поробвайте „ела тук”. Но вече строго се придържайте към правилата при отработване на тази команда. След време, когато негативната връзка с командата „при мен” затихне, ще можете лесно да се върнете на „правилната” команда.

Понякога, при обучението е трудно да „влезнеш в образ” Но е необходимо да бъдете малко артисти, за да ви повярва кученцето. Радостта ви, когато поощрявате кучето, трябва да бъде максимално искренна. Само тогава и поощрението с глас ще бъде ефективно.

Често е невъзможно да поощрите кучето точно в момента, в който то изпълнява исканото действие. Например, седнало е при команда „седни”, дали сте команда „браво”, погалили сте го, и в момента, в който му давате лакомството – кученцето вече е станало. Не е страшно, важното е, че поощрението е започнало в правилния момент. Не бива да нервничите и строго да разговаряте с вашия питомец, продължете да го поощрявате.

Заимавайки се с апортиране, вие трябва да сте на ясно какво точно правите. Целата на упражненията е изработване и повишаване на заинтересоваността на кученцето към апортиране, а не изработване на навик в класически „спортен” вид. Затова за сега не е нужно да искате от кучето да донася предмет и да сяда пред вас с предмета в зъби. Ще можете да изработите това и по-късно, за сега е достатъчен интереса му апортирането.


Може да стане така, че при отработването на повечето навици да не срещнете никакви проблеми, но при някой от тях (социализация или отиване „на място”) обучението да не върви. При това положение няма смисъл да усложнявате повечето упражнения. А при „порблемните” навици – не може и да става въпрос за усложняване, докато кучето не усвои вече въведеното.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1358